Wilt u donatie doen aan het PD3RFR Hobbyfonds?

 


Lid VERON afdeling 27
 
Lid VERON afdeling A-08


 

Member on SocialHAMs #2394

 

PHASE SHIFT KEYING (PSK)

PSK is een digitale mode die het mogelijk maakt via de computer een zeer smalbandig signaal te produceren. Zodoende kun je makkelijk met 10 mensen binnen 10Khz werken. Een voordeel is dat met relatief weinig vermogen kan worden gewerkt. Veelal wordt er gewerkt met vermogens tussen de 5 en 25 Watt. 

Naast de 31,25 Hz bandbreedte is het gebruik van de Varicode karakteristiek voor deze mode. De Varicode, ontwikkeld door Peter, G3PLX, zet de ASCII lettertekens om in tokens. Die tokens hebben evenals bij Morse een variabele lengte. Een token bestaat uit meerdere bits, 1 en 0 overgangen. Veel gebruikte letters hebben kortere tokens, weinig gebruikte letters langere. De gemiddelde tokenlengte is 6.5 bits en is minimaal voor engelse tekst. De veel gebruikte 'e' heeft als code 11, het minder vaak voorkomende '[' teken heeft de code 111110111.
 
PSK31 wordt uitgezonden met een baudrate van 31.25 bits per seconde. Daarmee wordt een snelheid van ongeveer 50 woorden per minuut bereikt, prima voor een twee-weg radioverbinding. Deze baudrate kan eenvoudig worden afgeleid van de 8 kHz sample rate van een soundcard (delen door 256). Fasemodulatie detecteren doet men door de fase van het ontvangen signaal te vergelijken met een lokaal opgewekt referentiesignaal. Dit referentie signaal moet bijzonder stabiel zijn. Het frequentie verloop mag niet meer zijn dan circa 1 Hz per seconde. De zendontvanger moet dan voorzien zijn van kristalgestabiliseerde oscillatoren. Er bestaan diverse uitvoeringen van PSK. De bekendste zijn BPSK, Bi Phase PSK, QPSK, Quadro Phase PSK, en met verschillende baudrates 31, 63, 125 en 250 baud. PSK31 en PSK63 worden het meest gebruikt.

Tijdens verbindingen wordt er vaak gebruik gemaakt van macro's om snel gegevens uit te wisselen, maar het is in deze mode ook mogelijk om zelf tekst te typen en versturen. PSK wordt voornamelijk op de korte golf in USB-modulatie uitgevoerd. Voor de Novice zijn de frequenties: 10 meter (28.120 MHz), 20 meter (14.070 MHz) en op 40 meter (7.035 MHz). 

Naast een zendontvanger en een PC is een goede geluidskaart i.c.m. een galvanisch gescheiden interface en de juiste software nodig. Vaak worden programma's als MixWin, DigiPan of Digital Master 780 (DM780) gebruikt. In de software is een 'waterfall' te zien (onderstaand plaatje), waar je makkelijk op een tegenstation kan afstemmen. Hoe duidelijker 'in beeld' hoe sterker het station.

Voorbeeld van ontvangst PSK31 (waterfall in DM780):

Voorbeeld van versturen PSK31 (waterfall in DM780):

Enkele tips:

Zet vooral het geluid uit van de soundkaart niet te hoog, hierdoor wordt het signaal overstuurd met gevolg dat je niet meer te lezen (verstaan) bent en vermink je de naastgelegen stations. Door te harde modulatie gaat de ALC op de zendontvanger uitslaan. Dit mag dus NIET gebeuren! Het betekent een overstuurde modulatie wat zorgt voor een te hoge bandbreedte wat weer zorgt voor vervorming van het signaal!

Onderstaand een voorbeeld van hoe het beeldscherm eruit kan zien in DM780:

nlenfrdeitrues

ONTVANGEN QSL-KAARTEN

ONDERSCHEIDINGEN

LIVE VOICE REPEATERS

TWITTER @PD3RFR

RadarMaarssen ZXP02 departed Amsterdam Schiphol (EHAM / AMS) at 02:16 CET https://t.co/KjCwicwzbl #flightaware
RadarMaarssen DEMON2 arrived at RAF Wattisham (EGUW) at 21:04 GMT from RAF Wattisham (EGUW) after 0:09 en route https://t.co/cx481rbrNa #flightaware
RadarMaarssen DEMON2 departed RAF Wattisham (EGUW) at 20:55 GMT https://t.co/shOdEItpSW #flightaware
PD3RFR New QSO:PD3RFR->SV1GYN (Greece) FT4 20m 2138km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->R7BI (European Russia) FT4 20m 2495km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->JA3FYC (Japan) FT4 20m 9205km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->EA6/DK1XAM (Balearic Islands) FT4 20m 1403km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->JR4GPA (Japan) FT4 20m 9160km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->OH3LMN (Finland) FT4 20m 1538km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->YC5NBY (Indonesia) FT4 20m 10290km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
RadarMaarssen ZXP03 arrived at Amsterdam Schiphol (EHAM / AMS) at 19:54 CET from Volkel Airbase (EHVK / UDE) after 0:49 en route… https://t.co/fYNPeGvz6m
PD3RFR New QSO:PD3RFR->EA7FWK (Spain) FT4 20m 1810km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->RW4D (European Russia) FT4 20m 2881km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->YO9XC (Romania) FT4 20m 1767km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->OH8CCS (Finland) FT4 20m 1827km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->R2UD (European Russia) FT4 20m 2406km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->OH3VT (Finland) FT4 20m 1534km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->IZ8EYN (Italy) FT4 20m 1658km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
PD3RFR New QSO:PD3RFR->AP2TN (Pakistan) FT4 20m 5957km #hamradio #qsl #cqdx #RadioIsMagie
RadarMaarssen DEMON4 arrived at RAF Wattisham (EGUW) at 17:59 GMT from RAF Shawbury (EGOS) after 1:30 en route https://t.co/qIrsfdci0W #flightaware